Anuluj

Back To Top

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
************************************** Rok szkolny 2020-2021 **********************************

... Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii

im Marii Grzegorzewskiej w Chodzieży

 

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii przy ul. Strzeleckiej w Chodzieży oficjalnie zainaugurował swą działalność. 

Po prawie dwóch miesiącach funkcjonowania Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, władze powiatu chodzieskiego dokonały jego oficjalnego otwarcia. W odbywającej się w miniony czwartek 27 października uroczystości, oprócz starosty Juliana Hermaszczuka i jego zastępcy Mirosława Juraszka, uczestniczył też m.in. Wielkopolski Kurator Oświaty Elżbieta Walkowiak.

 

Targi Edukacyjne

 

Nasza placówka  postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom młodych ludzi, poszukujących odpowiedniego miejsca do kontynuowania swej edukacji. Tego  dnia otworzyliśmy drzwi placówki dla przyszłych uczniów, a w hali widowiskowo – sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chodzieży zaprezentowaliśmy ofertę edukacyjną na nowy (2012/2013) rok szkolny.

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią

 

 

             W ramach integracji wychowanków ośrodka została zorganizowana wycieczka autokarowa do malowniczego Osieka nad Notecią, gdzie odbywało się zakończenie sezonu i lata 2012. Młodzież z naszego ośrodka miała okazję zobaczyć jak wyglądało życie mieszkańców, przygotowanie regionalnych potraw i uprawa rolnictwa we wspomnianej wsi. Duże zainteresowanie wzbudził drewniany wiatrak, wyrób masła i wypiek chleba. Ponadto wychowankowie brali udział w pokazach rzemieślniczych - kowalstwo, tkactwo i garncarstwo.

 

Odwiedziny w WOPR

W Dniu 03.11.2012 w ramach wyjścia do Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wychowankowie naszego ośrodka poznali zasady działań silników spalinowych sprzętów do działań specjalnych, którymi posługują się ratownicy wodni. Dowiedzieli się jak wygląda budowa skuterów wodnych oraz motorówek. Wychowankowie poznali skuteczne metody i sposoby działań podczas akcji ratowniczych.

Młodzież bardzo zainteresowały historie związane z zawodami motorowodnymi, o których opowiadał pan Szymon Nowak – sędzia motorowodny oraz ratownik medyczny.

 

 

 

W naszym ośrodku już po raz drugi została zorganizowana wycieczka rowerowa dla wychowanków. Tym razem czynny udział w wycieczce wzięło dziesięcioro wychowanków. Podczas jazdy młodzież wykazała się znajomością przepisów ruchu drogowego. Ponadto wszyscy uczestnicy mogli podziwiać piękno naszego regionu poszerzając przy tym wartości ekologiczne. Wycieczkę zakończyliśmy w Parku 3 maja gdzie odbyło się ognisko i śpiew przy akompaniamencie gitary.

 

Uczniowie gimnazjum w Chodziezy uczestniczyli w projekcie pod patronatem winiar "Jedz smacznie i zrdowo". Celem projektu było przybliżenie nastolatkom zasad właściwie zbilansowanego, zdrowego odżywiania, uświadamianie błędów żywieniowych jakie popełniają oraz nauka samodzielnego przygotowania zdrowych posiłków. W ramach projektu, którego koordynatorem była pani Anna Ślesińska-Nowak uczniowie poznali też kuchniekrajów europejskich, a na zakończenie projektu uczniowie klasy I A przygotowali prezentację "Saki Europy", której zwińczeniem była degustacja min. spaghetti czy tiramisu.

 

W czwartek 6 czerwca rozegrany został po raz pierwszy turniej piłki nożnej, zorganizowany przez Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Chodzieży wspólnie z KS Polonia i MOSIRem Chodzież. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał starosta Julian Hermaszczuk. O puchar ufundowany przez Pana Starostę wałczyło siedem zespołów, z których najlepszą drużyną okazała się reprezentacja ZSP Chodzież. Nad sprawnym przebiegiem turnieju czuwał jego pomysłodawca Bartosz Prusak wspierany przez kadrę naszego ośrodka.

Dnia 05.06.2013 roku w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Chodzieży odbyła się impreza pod nazwą „DZIEŃ DZIECKA NA SPORTOWO” , przygotowana przez wychowawców Józefę Nowak oraz Martę Andrzejak.

Celami niniejszego wydarzania było:

1. Rozbudzanie  indywidualnych zainteresowań, przygotowanie i wdrożenie do uczestnictwa w aktywnych formach spędzania wolnego czasu.

2.Wzajemne lepsze poznanie i integracja społeczności uczniowskiej w ,,duchu’’ sportowej rywalizacji.

3.Propagowanie zdrowego stylu życia i sportu wśród  młodzieży gimnazjalnej

4.Wyposażenie uczestników w dodatkowa wiedzę i umiejętności w zakresie

różnych konkurencji sportowych.

 

Wychowankowie sprawdzili się w konkurencjach sportowych tj. przeciąganie liny, konkurs rzutów do kosza, konkurs rzutów do bramki piłką ręczną, gaszenie pożaru, wahadłowe wyścigi w workach, konkurs strzałów na bramkę piłką nożną, konkurs skoków przez skakankę, rzuty hula-hop na pachołek, marsz z piłeczką na podkładce, kręgle, skoki z balonami między nogami, a także w konkurencji wiedzy „Wszystko wiem o sporcie”.

Za udział w w.w. konkurencjach uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy.

Największą atrakcją był mecz piłki nożnej Kadra-Wychowankowie, w którym wychowankowie pokonali kadrę.

Dzień Dziecka na sportowo upłynął w miłej i przyjaznej atmosferze.

 

Festyn archeologiczny w  Żoniu

Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w tym pomagaliśmy przy organizacji festynu archeologicznego w Żoniu – dziś małej wioseczce, w średniowieczu całkiem sporej osadzie. Nasze zadanie polegało na wcześniejszym posprzątaniu terenu przy grodzisku (grabienie, zamiatanie, układanie), by w ciepłą, słoneczną niedzielę 16 czerwca 2013 roku ta fajna impreza mogła się odbyć.

Dostaliśmy najbardziej odpowiedzialne zadanie – nikogo nie wpuszczać na grodzisko. Nie dlatego, że to zabronione, ale ze względów bezpieczeństwa – można było się poślizgnąć, coś sobie obić, ewentualnie złamać, poparzyć się. A ciekawskich w stylu co tam jest – było co niemiara. Ale daliśmy radę!

Najbardziej jednak widoczną rolę miał Damian Toczek – przebrany za niedźwiedzia, brał udział w inscenizacji średniowiecznej legendy o powstaniu osady w Margoninie, a potem służył za obiekt fotograficzny przybyłych.

Dużo się działo – można było zobaczyć stoisko wyrobów pszczelarskich, potrenować na stanowisku łuczniczym i rzutach oszczepem, obejrzeć inscenizację średniowiecznych walk, zostać docenionym przez kata i zakutym w drewniane dyby lub pręgierz, nauczyć się i poznać techniki wypalania ceramiki. Na stoisku kronikarskim popisać gęsim piórem, przyjrzeć pracy kowala, poznać tajniki wyrobu średniowiecznej biżuterii artystycznej, nauczyć wiązania sieci, dowiedzieć wszystkiego   o lesie i ochronie środowiska, a u zielarki skosztować herbatek ziołowych. Pod koniec można było obejrzeć występ zespołu Margo Dance i wysłuchać koncertu grupy Yan Ta. Dodatkowo zwiedziliśmy zabytkowy kościół pw. św. Marcina w Żoniu. W wyprawie udział brali: Amadeusz Raepke, Mateusz Gieszczyński, Kamil Jurewicz i wspomniany wcześniej Damian Toczek. Za rok też tu wrócimy!

 

 

 

Wigilia 2012

 

Wigilia w naszym ośrodku rozpoczęła się od uroczystego wystąpienia wychowanków, nie zabrakło śpiewu kolęd przy akompaniamencie gitary oraz wielu wzruszeń po przemowach zaproszonych gości. Przy wspólnym świątecznym stole, oprócz podopiecznych i pracowników placówki, zasiedli starosta powiatu Chodzieskiego pan Juliana Hermaszczuka, wicestarosta pan Mirosław Juraszek, pani Gabriel Margowskiej kierownik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Chodzieży oraz ksiądz Ireneusz Szypura proboszcz parafii św. Floriana w Chodzieży.

 

 

 

Jedną z możliwości wyrażenia emocji oraz zdolności jaką zaproponowano wychowankom jest kółko fotograficzne. Z dostępnych funduszy został zakupiony cyfrowy aparat fotograficzny.

Realizując zadania tego kółka główny nacisk kładziemy na rozwijanie zainteresowań kulturą i pięknem przyrody. Przeprowadziliśmy warsztaty plenerowe, podczas których uczestnicy grupy mogli wykorzystać w praktyce zdobyte wiadomości i umiejętności z zakresu fotografii. Efekty ich pracy będzie można zobaczyć w galeriach zamieszczonych na stronie internetowej MOS. Uczniowie będą zajmować się także fotograficznym dokumentowaniem imprez oraz działalności ośrodka. Podsumowaniem działalności kółka fotograficznego będzie umieszczona w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chodzieży wystawa zdjęć.

 

 

Najlepsza ozdoba świąteczna

 

W ostatnim czasie wychowankowie wykazali swe twórcze i manualne zdolności.  

W ośrodku odbyły się dwa konkursy „Niecodzienne wyroby z drewna” i  „ Najlepsza ozdoba świąteczna”.  Ze szczerością można stwierdzić, że młodzież zaprezentowała się wielkim zaangażowaniem i pomysłowością. Podkreślić należy, że na wykonanie prac wychowankowie poświęcili dużą część  czasu wolnego.

Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania wszystkich pracowników MOS. Wychowankowie szczególnie zaangażowani w inicjatywę zostali nagrodzeni upominkami, były to między innymi bilety do kina, na basen oraz słodycze.

 

 

Święto Kobiet

 

Coroczne święto obchodzone dnia 8 marca miało swoje uroczyste odzwierciedlenie także w naszym ośrodku.

Z okazji Dnia Kobiet wychowankowie przygotowali spektakl, w którym przedstawili codzienne życie płci pięknej. Cały występ utrzymany był w humorystycznym tonie. Uśmiech pań były najwyższą oceną i potwierdzeniem dobrej zabawy. Za całość spotkania należy podziękować wychowankom i opiekunom, J. Nowak, H. Mikołajewska, M. Andrzejak i M. Nowak czujnie nadzorującym i planującym pracę. Trójce wychowanków należy się szczególna pochwała za to, że włożyli mnóstwo pracy i czasu w przygotowanie pamiątkowych pudełek, które wykonali w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chodzieży pod czujnym okiem pani Dominiki Cieślak za co bardzo dziękujemy.

Dzień Kobiet w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Chodzieży upłynął w miłej i radosnej atmosferze.

 

 

Wycieczka rowerowa wrzesień 2012 r.

 

Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Chodzieży dbając o swoje zdrowie i kondycję fizyczną uczestniczyli w krajoznawczej wycieczce rowerowej. W wycieczce brało udział czterech wychowanków wraz ze swoimi wychowawcami.

Celem wycieczki było propagowanie kultury i bezpiecznego zachowania się rowerzystów jako uczestników ruchu drogowego oraz szerzenie zdrowego trybu życia. Wychowawcy starali się uświadomić podopiecznych jak łatwo i ciekawie można zagospodarować czas wolny.

Okazało się, że tego rodzaju sport cieszy się dużym zainteresowaniem.

 

Sportowe zmagania i kontakt z rówieśnikami uczą pokory i współzawodnictwa.

Pragnąc zaangażować wychowanków w aktywne życie miasta podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Chodzieży, pod okiem wychowawców wzięli udział w ulicznych biegach sztafetowych. Łącznie w zawodach uczestniczyło około 210 osób.

Mimo, że niewiele brakowało i w dłoni nie mamy pucharu nasz ośrodek nie spoczywa na laurach i zapowiada swoje uczestnictwo oraz świetną formę w następnych zawodach.

 

 

 

Dnia 04.10.2012 wychowankowie MOS w Chodzieży odbyli szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Podkreślając powagę sytuacji i konieczności udzielenia pierwszej pomocy oraz umiejętności w tym zakresie wychowankowie wraz z opiekunami udali się do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży.

Z wykładu dowiedzieliśmy się jak:

  • należy zabezpieczyć miejsce wypadku,
  • zapewnić bezpieczeństwo sobie i osobie poszkodowanej,
  • odpowiednio wykonać resuscytację krążeniowo – oddechową.

Podczas spotkania wychowankowie obejrzeli pojazdy i sprzęt gaśniczy, które są codziennym narzędziem pracy strażaków. 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012 / 2013 miało dla Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Chodzieży szczególnie znaczenie. Tego roku mury placówki po raz pierwszy opuścili absolwenci ośrodka. Na uroczystości zakończenia roku zaproszenie przyjął wicestarosta powiatu chodzieskiego pan Mirosław Juraszek oraz pani Gabriela Margowska kierownik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Chodzieży.

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2021 F.H-U @z Rights Reserved.