Anuluj

Back To Top

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
************************************** Rok szkolny 2019-2020 **********************************

... Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii

im Marii Grzegorzewskiej w Chodzieży

Festyn archeologiczny w  Żoniu

Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w tym pomagaliśmy przy organizacji festynu archeologicznego w Żoniu – dziś małej wioseczce, w średniowieczu całkiem sporej osadzie. Nasze zadanie polegało na wcześniejszym posprzątaniu terenu przy grodzisku (grabienie, zamiatanie, układanie), by w ciepłą, słoneczną niedzielę 16 czerwca 2013 roku ta fajna impreza mogła się odbyć.

Dostaliśmy najbardziej odpowiedzialne zadanie – nikogo nie wpuszczać na grodzisko. Nie dlatego, że to zabronione, ale ze względów bezpieczeństwa – można było się poślizgnąć, coś sobie obić, ewentualnie złamać, poparzyć się. A ciekawskich w stylu co tam jest – było co niemiara. Ale daliśmy radę!

Najbardziej jednak widoczną rolę miał Damian Toczek – przebrany za niedźwiedzia, brał udział w inscenizacji średniowiecznej legendy o powstaniu osady w Margoninie, a potem służył za obiekt fotograficzny przybyłych.

Dużo się działo – można było zobaczyć stoisko wyrobów pszczelarskich, potrenować na stanowisku łuczniczym i rzutach oszczepem, obejrzeć inscenizację średniowiecznych walk, zostać docenionym przez kata i zakutym w drewniane dyby lub pręgierz, nauczyć się i poznać techniki wypalania ceramiki. Na stoisku kronikarskim popisać gęsim piórem, przyjrzeć pracy kowala, poznać tajniki wyrobu średniowiecznej biżuterii artystycznej, nauczyć wiązania sieci, dowiedzieć wszystkiego   o lesie i ochronie środowiska, a u zielarki skosztować herbatek ziołowych. Pod koniec można było obejrzeć występ zespołu Margo Dance i wysłuchać koncertu grupy Yan Ta. Dodatkowo zwiedziliśmy zabytkowy kościół pw. św. Marcina w Żoniu. W wyprawie udział brali: Amadeusz Raepke, Mateusz Gieszczyński, Kamil Jurewicz i wspomniany wcześniej Damian Toczek. Za rok też tu wrócimy!

 

 

Copyright © 2020 F.H-U @z Rights Reserved.